Sultangazi'de Kızılay Haftası Yürüyüşüne Yoğun İlgi

Sultangazi'de 29 Ekim - 4 Kasım Kızılay Haftası nedeni ile yürüyüş düzenlendi.

Hafta sonu Sultangazi 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Meydanında düzenlenen programa Sultangazi'li vatandaşlar da yoğun ilgi gösterdi. Kızılay Sultangazi yönetimi Genç Kızılay ve çok sayıda Kızılay gönüllüsü vatandaşın katıldığı programda Kızılay Sultangazi şube başkanı Mesut Görgülü, günün anlam ve önemine binaen bir konuşma gerçekleştirdi. Görgülü, yaptığı konuşmada 29 Ekim 4 kasım arası düzenlenen Kızılay Haftası hepimiz için hayırlı olsun biliyorsunuz ki Osmanlı döneminden kalan nadide kuruluşlardan birisi olan Kızılay'ımız tam 153 yıldır iyilik yapmaya devam ediyor.

İyiliğin ve yardıma koşmanın temsilcisi olan Kızılay 153 yıldan bu yana bu faaliyetlerine devam ederken geçtiğimiz dönemlerde ülkemizde yaşanan sel felaketleri, yangınlar ve doğal afetlerde her zaman halkımızın yanında olmuş ve acılarını dindirmek için yaralara ise merhem olmuştur. Sadece ülke içerisinde mi hayır biz millet olarak dünyada en çok bağış yapan yardıma koşan ve yardım eli uzatan millet olarak dünyanın dört bir tarafında her an yardımda bulunan bir milletiz" ifadelerini kullandı.

Akabinde gerçekleştirilen basın açıklamasında ise "Her yıl 29 Ekim-4 Kasım tarihleri arasında kutlanan Kızılay Haftası, bu yıl da yurt genelinde çeşitli etkinliklere sahne oluyor. 29 Ekim itibarıyla etkinliklerini başlatacak olan Türk Kızılay, tüm illerde eş zamanlı olarak şube ve temsilcilikleri ve 170 binden fazla gönüllüsü aracılığıyla haftanın anlam ve önemini, Kızılaycılık kültürünü bu yılın teması olan “Gönüllülük” üzerinden anlatacak.

Kurulduğu 1868 yılından bu yana ayrım gözetmeksizin insan ıstırabını dindirmek ilkesiyle hareket eden Kızılay, toplumsal dayanışma ve sosyal refahı arttırmak, muhtaç insanlara barınma, beslenme ve sağlık yardımı ulaştırmak gibi görevlerin yanı sıra kan, afet, uluslararası yardım, göç ve mülteci hizmetleri, sosyal hizmetler, sağlık, ilk yardım, eğitim, gençlik ve mineralli su işletmeleri alanlarında da faaliyet gösteriyor. Geçen yıl Covid-19 pandemisinin gölgesinde EBA TV aracılığıyla faaliyetlerini öğrencilere anlatan Kızılay, bu yıl 81 ilde genç nesilleri farklı etkinliklerle bir araya getiriyor. 

Kızılay Haftası’nda Çocuklar ve Gençler Kızılaycılık Kültürünü Öğreniyor

Halkın sağduyusunu, vicdanını, hoşgörüsünü, şefkatini ve iyilik severliğini insanlığa hizmete dönüştürmekten haz duymak olarak tanımlanan Kızılaycılık, ilke ve değerlerini ülke genelinde yaygınlaştırarak yeni iyilik dervişlerini topluma kazandırmayı hedefliyor. Kızılay Haftası’nda yapılan etkinliklerle de 1943 yılından bu yana Kızılaycılık kültürü yaşatılmaya çalışılıyor. 

Kızılay Haftası’nda “Gönüllülük” Teması İşleniyor

Bu yıl Kızılay Haftası boyunca “haftalara, aylara, yıllara sığmayan iyilik için gönüllü ol” teması kapsamında çocuk ve gençler için renkli etkinlikler ve bilinçlendirici faaliyetler düzenleniyor. Şu anda Türkiye genelinde 170 binden fazla gönüllüsü bulunan Kızılay’ın Aralık 2020’de devreye alınan yeni gönüllü yönetim sistemi gonulluol.org’un tanıtılmasının ardından “2021 gönüllülük yılı” ilan edilerek yıl boyunca gönüllülük çalışmalarını arttıracak çeşitli faaliyetler ve uygulamalar hayata geçirildi. 2021 Gönüllülük Yılı’nda Kızılay Haftası’nın ana teması ise “gönüllülük” üzerine inşa edildi. 29 Ekim-4 Kasım tarihleri arasında da Türkiye’nin 81 şehrinde Kızılay’ın gençlik ve kadın teşkilatları pankartlar eşliğinde her il ve ilçede Kızılay Haftası yürüyüşü gerçekleştirecek. Kalabalık alanlara kurulacak olan stantlar ile Kızılay’ın faaliyetleri anlatılarak gönüllü kazanımı sağlanmaya çalışılacak. Özel sergiler, çevrimiçi paneller ve geleneksel hale gelen Kızılay Sokağı da ziyaretçilerini bekliyor olacak. Kızılay’ın kan verme stantları da hafta boyunca kan bağışında bulunmanın önemine dikkat çekecek" ifadelerine yer verildi.

Akabinde ise onlarca Kızılay gönüllüsü ve vatandaşlar Muhsin Yazıcıoğlu caddesi üzerinden başlayarak Eski Edirne asfaltı üzerinden devam eden bir yürüyüş gerçekleştirdiler yürüyüş esnasında vatandaşlara ve esnafa karanfil ile lokum dağıtımı yapılarak Kızılay haftası kutlandı. Program yürüyüş sonrası başlangıç noktası olan 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler meydanında sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2021, 09:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER