Sultangazi Belediyesi, 54 Yeni Temizlik Aracını Filosuna Kattı

İlçeye sunduğu hizmetin çıtasını yükseltmeye devam eden Sultangazi Belediyesi, 54 yeni temizlik aracını kendi öz kaynaklarıyla satın alarak vatandaşların hizmetine sundu.

Sultangazi Belediyesi, 54 Yeni Temizlik Aracını Filosuna Kattı

 Yeni araçlar için düzenlenen lansman töreninde konuşan Sultangazi Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun, “Bu araçlarımızla çok daha temiz, çok daha yaşanabilir bir Sultangazi için hep beraber gayret edeceğiz" dedi. 

Sultangazi Belediyesi, ilçeye sunduğu temizlik hizmetlerini kendi bütçesiyle satın alarak bünyesine kattığı araçlarla yapacak. Bu kapsamda, son model 54 yeni aracı temizlik işleri filosuna dâhil eden Sultangazi Belediyesi, hem önemli oranda tasarruf sağladı hem de ilçeye sunduğu hizmetin kalitesini yükseltmiş oldu.
Sultangazi Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun, yeni alınan araçları düzenlenen lânsman töreninde tanıttı. Törene AK Parti Sultangazi İlçe Başkanı Süleyman Yiğitoğlu, MHP Sultangazi İlçe Başkanı Yusuf Özel, Belediye Başkan Yardımcıları, meclis üyeleri, birim müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.
Tam Donanımlı 2022 Model Araçlar
Yeni araçları inceleyen Başkan Dursun, araçları kullanacak belediye temizlik görevlilerini tek tek selamladı. "Bu araçlar artık sizlere emanet." diyen Başkan Dursun, sözlerine şöyle devam etti: "Allah razı olsun sizden. Şehre hizmet ediyorsunuz, daha fazla gayret edeceğiz inşallah. 2022 model araçlarımızın hepsi ileri sistemlerle donatıldı. Hepsinde otomatik vites ve kamera sistemleri var. Şehrimize hayırlı olsun."
Büyük Bir Gurur ve Mutluluk
Törende katılımcılara hitap eden Başkan Dursun şöyle konuştu: "Bugün Sultangazi için büyük bir gururu ve mutluluğu hep beraber yaşıyoruz. Çünkü 1 Aralık itibariyle, Sultangazi çöp toplama ihalesini ve daha öncesinden de sıfır atıkla ilgili araçlarınkini devre dışı bırakmış olduk. Artık bu araçları ihale dışı bırakmış olduk. 1 Aralık itibariyle, Mercedes ve Ford 2022 model 54 aracı halkımızın hizmetine sunduk. Bu araçlarımızla çok daha temiz, çok daha yaşanabilir bir Sultangazi için, daha da etkili bir şekilde hep beraber gayret göstereceğiz."

70 Milyon TL Tasarruf
Başkan Dursun, sözlerine şöyle devam etti: "Bu araçlarımızı biz kendi öz kaynaklarımızla satın aldık ve araçlarımızı 540 bin komşumuza, şehrimize emanet ediyoruz. Çalışanlarımıza emanet ediyoruz. Bu yöntemle, büyük miktarda, yaklaşık 70 milyon liralık miktarda bir tasarrufu Sultangazimize kazandırmış olduk. Bu 70 milyon lirayı artık şehrimizin çocuklarına, kadınlarına, gençlerine ve tüm sakinlerine ayırmış oluyoruz. Onların çok daha sağlıklı bir çevrede, daha iyi eğitim alacakları mekânlara sahip olarak yaşamaları için inşallah şehrimize harcamış olacağız. Ayrıca bu araçlarımız, onlara harcadığımız gideri 1 buçuk yılda bize geri kazandıracaklar. Yani 1,5 yılda kendini amorti edecek bir sistem bu. Tasarrufa büyük önem veriyoruz ve yaptığımız her işte tasarrufa dikkat ediyoruz. Yapmış olduğumuz bu operasyonla çok büyük bir tasarrufu da Sultangazi'ye kazandırmış oluyoruz."
Araçlar Uzun Yıllar Sorunsuzca Hizmet Edecek 
Araçların Sultangazi’ye uzun yıllar hizmet vereceklerini belirten Başkan Dursun, “Bu araçlarımız 3 yıl garantiye sahipler. Araçlarımız 3 yıl boyunca malzeme garantisi altındalar. Sürücülerimiz, firmalardan ileri sürüş eğitimleri aldılar. Böylece araçları çok daha sağlıklı bir şekilde kullanacaklar ve inşallah 5 yıl boyunca Sultangazi'ye hiçbir masraf oluşturmadan hizmet edecekler. Ayrıca araçlarımız, en az 10 yıllık kullanım ömrüne sahip son derece dayanıklı ve kaliteli araçlar.” dedi.
Su Tankerleri Yangın Söndürme Amacıyla da Kullanılabilir
Araç filosu hakkında bilgi veren Başkan Dursun, konuşmasını şöyle sürdürdü: “54 araçlık filomuz; temizlik araçlarımız, Sıfır Atık araçlarımız, JCB kazıcı-yükleyici araçlarımız, su tankerlerimiz ve damperli kamyonlarımızdan oluşuyor. Hepsi farklı farklı ebatlardalar. Burada su tankerlerimize ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Pazar yerlerimizi ve sokaklarımızı temizlemenin yanında, Allah göstermesin, bir yangın durumunda bu araçlarımız gerekli söndürme ekipmanlarına da sahipler ve yangın söndürme çalışmalarına aktif destek verebilecek kapasitedeler.” 
Tekstil Atıklarının Geri Dönüşümünde Sultangazi Birinci
Sıfır Atık konusunda çok titiz olduklarını söyleyen Başkan Dursun, “Sıfır Atık, çok dikkat etmemiz ve duyarlı olmamız gereken bir alan. Kâğıtları, naylonları, tekstil atıklarını ve geri dönüştürülebilecek tüm atıkları topluyoruz. Tekstil atıklarının toplanmasında İstanbul’un en büyük ilçesiyiz. Günlük olarak yaklaşık 50-60 bin ton atık topluyoruz ve bunları dönüşüme kazandırarak çöpe gitmelerini engelliyoruz. Bu ürünlerin çoğu, mesela plastik ambalajlar, yaklaşık 300 yıl bozulmadan kalarak toprağı kirletiyorlar. Bunları dönüşüme kazandırarak çevreye büyük bir katkıda bulunmuş oluyoruz.” dedi.
‘Şehre hep beraber sahip çıkalım’
Temiz bir çevre için herkesin duyarlı olması gerektiğini vurgulayan Başkan Dursun, şöyle konuştu: “Biz hep beraber elimizden gelen bütün gayreti gösteriyoruz ve göstermeye devam edeceğiz. Emekçilerimiz sabahın altısından gecenin geç saatlerine kadar sahadalar. Şehri temiz tutma adına büyük gayret gösteriyorlar. Ben hem kendi adıma hem de 540 bin komşumuz adına onlara canı gönülden teşekkür ediyorum. Ancak bizim, gayretimizin yanında komşularımızın da duyarlılığına ihtiyacımız var. En büyük temizliğin kirletmemek olduğunu 540 bin komşumuzun bilmesi gerekir. Bu duyarlılığı gösterdiğimiz takdirde; evimizin önünü, sokağımızı, caddemizi, mekânlarımızı kirletmemek noktasında duyarlı olduğumuz müddetçe, şehri kirletmediğimiz müddetçe çok daha iyi bir çevrede hep beraber yaşarız. Şehrimizde çocuklarımız da yaşıyor. Onları hep beraber korumalıyız. Biz de üzerimize düşen yükümlülükleri yerine getirmeliyiz, komşularımız da üzerlerine düşen yükümlülükleri yerine getirmeli. Şehre hep beraber sahip çıkarsak çok daha temiz ve huzurlu bir çevrede hep beraber yaşarız.” 


‘Biz çalışmaktan yorulmayız’
Başkan Dursun, sözlerini şöyle tamamladı: “54 araçlık bir filo çok önemlidir. İnşallah bu araçlarımız şehre çok büyük hizmet edecekler. Her zaman söylüyoruz: Biz çalışmaktan yorulmayız. Gece gündüz çalışırız. Hizmet bizim işimiz. Biz millet sevdasıyla halka hizmet için çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz. Durmak yok, yola devam! Sultangazi’ye araçlarımız hayırlı, uğurlu olsun. Vira bismillah!”
Başkan Dursun, konuşmasının ardından temizlik aracının direksiyonuna geçti. Başkan Dursun, daha sonra beraberindekilerle araçları görevlerine uğurlarken, araçların geçişi ilgi çekici görüntülere sahne oldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER