Sultangazi'de onlarca Afgan sabah saatlerinde sokağa bırakıldı

Sabah erken saatlerde minibüs ile getirilen çok sayıda Afgan sokak ortasına bırakıldı.

Sultangazi'de onlarca Afgan sabah saatlerinde sokağa bırakıldı

Sultangazi'de son zamanlarda sıkça görülen Afgan uyruklu mültecilerin getirildikleri araçlar ile sokak ortasına boşaltılması olayına bir yenisi daha eklendi. Olay sabah saat 07.00 sıralarında Sultangazi Gazi mahallesi 1344 sokakta yaşandı. Güvenlik kamerasına saniye saniye yansıyan görüntülerde ilk olarak sokağa gelen kapalı kasa bir minibüsün içinden yaklaşık 30 kişinin boşaltıldığı ve bu kişilerin sokak aralarına dağıldığı görülürken hemen peşinden ise gelen ticari taksiden de inenlerin olduğu görülüyor.

Sokakta oynamaya korkuyoruz diyen Adasu Bolat, "Biz burada bunları görmek zorunda değiliz bir sürü gelen arabadan bir sürü insanlar çıkıyor ve biz korkuyoruz mahallemizde akşamları da gündüzleri de korkmadan oyun oynamak istiyoruz markete gidiyoruz bakkala gidiyoruz ama başımıza birşey gelmesinden korkuyoruz açıkçası bizim burada oynama hakkımızın olmasını istiyoruz " diye konuştu.

Gülistan Çelik isimli mahalle sakini, "Sabah saat 07.00 gibi bir kamyon dolusu Afgan'ı gelip buraya bıraktılar ve kaçıp gittiler ve öyle hızlı hızlı yürüdüler ki sokaktan kaybolup gittiler korkuyoruz çocuklarımızı dışarıya çıkartamıyoruz çocuklarımızda bizde tehlikedeyiz kapımızı ve penceremizi açık bırakamıyoruz" dedi.

Mahalle sakinlerinden Şaduman Bolat, "Sabah saat 07.30 gibi mültecilerin sesi ile uyandık bizim çoluğumuz çocuğumuz var bunları istemiyoruz yetkililer bu duruma bir çözüm bulsunlar bunları alıp götürsünler kendi memleketlerine bizim insanımız yetiyor zaten korkudan kapıya çıkamıyoruz" dedi.

Öte yandan Sultangazi ilçe emniyet müdürlüğüne bağlı ekiplerin kaçak yollar ile ülkeye giriş yapan ve bölge halkını huzursuz eden mültecilere yönelik çalışmalarıda devam ediyor. Özellikle Cebeci, Yayla, İsmetpaşa ve Gazimahallesi olmak üzere gece saatlerinde ilçe emniyet müdürlüğüne bağlı ekiplerce yürütülen çalışmalar kapsamında çok sayıda mülteci toplanarak sınır dışı edildi.

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2021, 10:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER